معرفی کتاب کار عمیق | کال نیوپورت

قبل از اینکه معرفی کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت را بخوانید، پیشنهاد می‌کنم ابتدا مقدمه این نوشته را مطالعه کنید تا با دلیل اصلی انتخاب این کتاب بیشتر آشنا شوید.

مقدمه

در طی سالیان گذشته کتاب‌های مختلفی در کشورمان ورود پیدا کردند که تأثیرگذار بودند.

همچنین اغلب کتاب‌هایی که در حوزه بهبود فردی در ایران رواج پیدا کردند، عمدتاً از کیفیت محتوایی خوبی برخوردار نبودند. از همه مهم‌تر اینکه اغلب این کتاب‌ها حتی بر پایه علم خاصی نوشته نشده بودند.

کم‌کم فضایی ایجاد شد و در شاخه‌های مختلف، کتاب‌های مبتنی بر علم روز دنیا به کشورمان راه پیدا کردند و در این مسیر، انتشارات مختلفی تلاش کردند که در یک حوزه خاص اقدام به ترجمه و چاپ کتاب‌های با کیفیت داشته باشند.

امروز قصد دارم به سراغ یکی از کتاب‌هایی که در ایران به‌شدت مورد استقبال عموم قرار گرفته است، بروم و از بخش‌های مختلف این کتاب بیشتر با شما صحبت کنم.

در این نوشته، علاوه بر معرفی کلی کتاب کار عمیق نوشته کال نیوپورت، تلاش می‌کنم تا بدون قضاوت، نکات مثبت و منفی کتاب را با شما به اشتراک بگذارم.

کتاب کار عمیق

داستان کتاب کار عمیق

در همان نگاه اول هم متوجه می‌شوید که کتاب کار عمیق، کتاب متفاوتی است.

اولین صفحات را که ورق می‌زنید با کتابی بر مبنای علم و تحقیقات جامع روبه‌رو خواهید شد که توانسته است به‌خوبی به آسیب‌هایی بپردازد و به این آسیب‌ها پاسخ مناسبی دهد. درواقع این کتاب از دل تحقیقات مختلف، راه‌حل‌های مختلفی را به خواننده عرضه می‌کند. همچنین در ادامه به اصل موضوع این کتاب خواهیم پرداخت.

اگر ۱۰ سال گذشته به فردی می‌گفتیم که طی چندسال آینده، آرام آرام تبدیل به فردی خواهی شد که دیگر نمی‌توانی به‌راحتی وقتت را آزاد کنی و قرار است در جهانی زندگی کنی که بعد از آن، تو با حضور فعال در یک یا چند شبکه اجتماعی شناخته خواهی شد؛ امکان باور چنین چیزی دور از انتظار بود.

در کنار این امر ما شاهد بیشتر شدن حواس‌پرتی‌ها و چندکارگی هستیم. از طرفی همزمان با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، نیاز مردم متفاوت شد و این تفاوت باعث تغییر گسترده در کسب‌وکارها شد.

به گونه‌ای که کال نیوپورت در کتاب کار عمیق، افراد را به ۳ گروه تقسیم می‌کند و اعتقاد دارد که اکنون این سه دسته از افراد می‌توانند موفق باشند.

کارگران بسیار ماهر

کسانی که توانایی پیش‌بینی کاربردی دارند و نتایج ارزشمندی را از ماشین‌های پیچیده استخراج می‌کنند.

به اعتقاد کال نیوپورت امروزه ما به افراد عادی در محیط کسب‌وکار کمتر از هر زمانی نیاز داریم و این افراد رفته‌رفته کار خود را از دست می‌دهند یا کارشان دیگر ارزش گذشته را ندارد.

اَبَر ستاره‌ها

این افراد کسانی هستند که عمدتا زودتر و باکیفیت بالاتری نسبت به دیگران دست به انجام کار جدیدی زده‌اند.

به اعتقاد کال نیوپورت هرچه توجه یک جامعه به سمت فضایی که این افراد در آن حضور دارند بیشتر شود، عامل افزایش موفقیت‌شان خواهد شد.

مالکان

کسانی که بر روی فناوری‌های متحول‌کننده بزرگ سرمایه‌گذاری می‌کنند.

کال نیوپورت درباره این افراد اعتقاد دارد که داشتن سرمایه سود زیادی به همراه دارد؛ اما افرادی که در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند، موفقیت بیشتری خواهند داشت.

در دنیای جدید که هر روزه نیاز بیشتری به یادگیری مهارت‌های جدید بیشتر می‌شود، تنها افرادی موفق خواهند بود که دو کار اساسی را انجام دهند. در کمترین زمان مهارتی را یاد بگیرند و محصول باکیفتی را در زمان کم و کیفیت بالا تولید کنند. همچنین نباید فراموش کنیم که امروزه یادگیری، ارزش اقتصادی دارد.

یادگیری از دیدگاه کار عمیق

تأثیر تکنولوژی بر ما

تکنولوژی و روند پیشرفت آن به‌هیچ‌وجه چیز بدی نیست.

کتاب کار عمیق حول محور یادگیری می‌چرخد. داشتن مهارت یادگیری پایه و اساس کسب مهارت است. برای یادگیری عمیق نیاز به تمرکز بدون خدشه داریم. این قطع نشدن زمان تمرکز به قدری مهم است که در ادامه با مثال‌هایی که مطالعه می‌کنید به اهمیت آن پی خواهید برد:

به‌عنوان‌مثال شما در حال مطالعه کتاب هستید و تلفن همراه شما نیز روی میز مطالعه شما قرار دارد. با هر صدایی که از تلفن همراه شما خارج می‌شود، یکبار روند شما قطع خواهد شد.

شاید در ظاهر ماجرا شما همچنان در حال مطالعه باشید؛ اما اگر با خودتان بیشتر صادق باشید، با من موافق هستید که برای لحظه‌ای تمام توجه شما به سمت آن صدا معطوف شده است.

درواقع با قطع شدن هر بار این روند شما یکبار دیگر نیاز دارید به روند مطالعه خود برگردید. از طرفی این قطع شدن‌ها و دوباره برگشتن‌ها برای بدن بدون هزینه نیست. در این حالت گران‌بها‌ترین چیزی که از دست خواهید داد توجه شما خواهد بود.

اما توجه چیست؟

توجه عاملی است که با وجود آن تمرکز انجام می‌پذیرد. وقتی توجه خودمان را معطوف به یک موضوع می‌کنیم و آگاهانه در حال فهم آن موضوع هستیم، در حال تمرکز کردن هستیم.

همچنین توجه مانند ظرف محدودی است که در هر روز شارژ می‌شود روزانه میزانی از توجه را در اختیار داریم. تا زمانی ظرف توجه ما خالی نباشد، می‌توانیم بر روی کارها تمرکز کنیم.

توجه عاملی بسیار کلیدی و البته گران‌قیمت است که امروزه خیلی ارزان آن را از دست می‌دهیم. عمده وقت و توجه اغلب ما را گشتن در شبکه‌های اجتماعی به خودش معطوف کرده است و اکثرا کار خاصی را در جهت بهبود شرایط‌مان انجام نمی‌دهیم.

سوال اساسی این است که چطور حاضر می‌شویم چنین چیز باارزشی را مفت از دست بدهیم؟

درواقع در عصر حاضر کمتر به این موضوع دقت می‌کنیم که معایب یا مزایای یک چیز چه می‌تواند باشد. پیشرفت تکنولوژی نیز از این قاعده جدا نیست.

ما بدون اینکه متوجه شویم که تکنولوژی حاضر چه معایبی برای‌مان دارد، آن را پذیرفته‌ایم و باور داریم هر چه تکنولوژی پیشرفت کند، پس خوب است.

مدیریت توجه از دید کار عمیق

کار عمیق و انواع فلسفه انجام آن

افراد برجسته دنیا چه در گذشته و چه در زمان حال، عمده وقت و توجه خوشان را به کاری که انجام می‌دهند، معطوف کرده‌اند. این موضوع را با تمرکز بدون خدشه حول محور یک موضوع پیش می‌برند و تا جایی که امکان دارد از چندکارگی دور هستند.

نکته اساسی درباره فلسفه کار عمیق که توسط کال نیوپورت بیان می‌شود این است که کار عمیق برای همه مناسب نیست. در واقع نویسنده اعتقاد دارد که تمام مشاغل دنیا نیاز به کارعمیق ندارند؛ اما کسانی که اول راه خود هستند، تا زمانی که به فلسفه‌ای بهتر از کار عمیق در زندگی خود نرسیده‌اند، بهترین کار برای‌شان رعایت اصول کار عمیق است.

۴ نوع فلسفه کار عمیق

۴ عنوانی که در ادامه مشاهده می‌کنید، می‌تواند بسته به نوع سبک زندگی شما انتخاب شود. در این بخش بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت که چطور همه می‌توانند از فلسفه کار عمیق استفاده کنند.

فلسفه رهبانی

عالی‌ترین و بهترین و درعین‌حال سخت‌ترین حالت ایجاد کار عمیق است.

در این حالت شما تمام تمرکز خودتان را بر روی یک موضوع معطوف می‌کنید و از تمام موارد دنیای اطراف فاصله می‌گیرید. افراد در این شیوه با تمرکز بدون خدشه تلاش می‌کنند عالی‌ترین و بهترین کاری که می‌توانند را انجام دهند.

در فلسفه رهبانی شما از دنیای خود جدا می‌شوید. در این حالت ممکن است حتی تلفن یا ایمیل خود را نیز جواب ندهید.

فلسفه دووجهی

همانطور که از نام این فلسفه برای پیاده‌سازی کار عمیق پیداست، شما با دو زمان سروکار دارید.

در واقع زمان خودتان را به دو بخش تقسیم می‌کنید. در یک بخش از زمان به فعالیت‌های خود می‌پردازید و در بخش دیگر به کار و فعالیتی که مد نظر شما قرار دارد.

این فلسفه برای کسانی است که نمی‌توانند به‌صورت کامل از دنیای اطراف جدا شوند و خودشان را وقف کارشان کنند. علاوه بر آن ممکن است در فلسفه دووجهی دچار استرس شوید. این استرس ناشی از این است که دیگران در زمانی که شما مشغول انجام کار هستید و در آن لحظه پاسخگو نیستید، از شما ناراحت شوند.

فلسفه ریتمیک

فلسفه‌ای که عمده انسان‌ها آن را رعایت می‌کنند و راحت‌ترین فلسفه برای ایجاد کار عمیق است.

تقریبا همه ما این نوع فلسفه را تجربه کرده‌ایم. اینکه هر روز در مدت‌زمان معلومی توجه خود را نسبت به موضوعی جلب می کنیم و کاری را انجام می‌دهیم، در حال انجام فلسفه ریتمیک هستیم.

علاوه بر این فلسفه ریتمیک برای کسانی که کارمند هستند بسیار مناسب است.

فلسفه ژورنالیستی

در این فلسفه افراد هر زمانی که بتوانند به کاری که روی آن می‌خواهند تمرکز کنند، می‌پردازند.

این فلسفه برای کسانی مناسب است که کار عمیق را خوب می‌شناسند و می‌دانند کار عمیق کار سختی است و در زمان‌های تیکه و پاره سختی انجام آن دوچندان خواهد شد.

جمع‌بندی

همانطور که در کتاب و در این متن گفته شد، کار عمیق شاید برای همه مناسب نباشد؛ اما تا زمانی که فلسفه بهتری برای انجام کارهای خود پیدا نکرده‌اید از انجام دادن آن غفلت نکنید. در انتهای این نوشته، قصد دارم ابتدا به توصیه‌های کوتاه موجود در کتاب اشاره کنم، یک نقد مهم و اساسی درباره این کتاب خدمت‌تان عرض کنم و در انتها راه‌‌های دسترسی به کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت را خدمت‌تان عرض کنم.

  • به‌صورت گروهی کار کنید
  • کار خود را نیمه‌کاره رها نکنید
  • یک روز بدون اینترنت زندگی کنید
  • در طول روز بیشتر از ۳ تا ۴ کار مهم نداشته باشید
  • فراموش نکنید که ظرفیت ما برای انجام کار عمیق محدود است
  • بهتر است تفریح کنید و کار را بهانه‌ای برای تفریح نکردن خود نکنید
  • عوامل حواس‌پرتی را تا می‌توانید در هنگام کار کردن از خود دور کنید

نقد کتاب کار عمیق

موضوع مطرح شده در کتاب کار عمیق بسیار مهم و باارزش است. با این همه نویسنده در بخش‌هایی از کتاب زیادی به بعضی از موضوعات وارد می‌شود و به‌بیانی سلیقه شخصی خودش را در بخش‌هایی از کتاب جای داده است.

اگر این کتاب را مطالعه می‌کنید، نکته اساسی را برای خودتان بردارید و در زندگی استفاده کنید. مباحثی وجود دارند که خواننده را خسته می‌کنند و این احتمال وجود دارد که شما روند مطالعه کتاب را متوقف کنید. با این همه موضوعی که در کتاب مطرح می‌شود این ارزش را دارد که کتاب را بادقت مطالعه کنید.

طریقه تهیه کتاب کار عمیق نوشته کال نیوپورت

این کتاب چند ترجمه دارد که در ادامه لینک دسترسی به دو نسخه پرفروشش را برای شما قرار خواهم داد. حقیقتا کیفیت ترجمه دو نسخه خیلی متفاوت نبود و بنده نسخه ترجمه شده توسط انتشارات شمشاد را مطالعه کردم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nasiripoor.com/?p=24768
اشتراک گذاری:
علی نصیری‌پور
چند سالی است که از دید تازه‌ای به یادگیری نگاه می‌کنم و فهمیدم یادگیری چیزی جز آموختن، اجرا کردن و اصلاح نیست. همچنین سال‌ها شاگردی کردن، یادگیری را برایم معنا کرد. در اینجا آنچه را که یاد می‌گیرم را با شما به اشتراک می‌گذارم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد معرفی کتاب کار عمیق | کال نیوپورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.