عواملی که موجب می‌شوند کاری را شروع نکنیم

ما خیلی وقت‌ها می‌خواهیم یک کار را شروع کنیم؛ اما یک سری دلایل برای شروع نکردن سر راهمان وجود دارند. در ادامه این مقاله این عوامل را بررسی خواهیم کرد.

اغلب ما کارهایی را داریم که آن‌ها را شروع نمی‌کنیم و یا کارهایی که شروع کردیم را پس از مدتی کنار می‌گذاریم. شاید رفتار انسان برای شروع نکردن را بتوان به عوامل زیادی نسبت داد؛ اما می‌توان این عوامل را در دو قالب کلی قرار داد.

  • عوامل درونی

  • عوامل بیرونی

ابتدا به این خواهیم پرداخت که درون مغز ما چه می‌گذرد و عوامل درونی ما چه هستند.

مهم‌ترین عامل در وجود ما انسان‌ها ساختار ذهن ما است. در درون مغز ما یک لایه قرار دارد که کار این لایه حفظ بقا و همچنین حفظ شرایط موجود است. به این لایه، مغز خزنده یا مغز مارمولکی میگویند. نکته جالب‌توجه در مورد این مغز این است که بشدت به شرایط موجود علاقه دارد و تمام تلاش خود را می‌کند تا ما کمترین میزان انرژی را مصرف کنیم.

نکته بعد ترس‌های ما هستند. ترس انسان از ناشناخته‌ها میاید و ترس یک عامل طبیعی در وجود هر انسانی است. شروع کردن همواره با ترس‌های مختلفی همراه است. ترس از اینکه این مسیری که من می‌خواهم آغازش کنم به شکست منجر خواهد شد و یا ترس از اینکه دیگران در مورد من چه فکری خواهند داشت.

در این‌که احتمال شکست خوردن در هر کاری وجود دارد هیچ شکی نیست؛ اما نکته قابل‌توجه این است که این ترس تنها یک احتمال است و امکان دارد هرگز اتفاق نیافتد.

می‌توان با چند راهکار ساده از عوامل درونی خودمان قدری فاصله بگیریم؛ اما قطعاً نیاز است که وقت بیشتری را صرف این موضوع کرد.

ابتدا به خودمان فرصت امتحان کردن کارها را بدیم.برای از بین بردن ترس‌هایمان بدترین حالتی که امکان دارد اتفاق بیفتد را متصور شویم. یکجاهایی واقعاً می‌بینیم آن‌قدر هم چیز بدی نیست.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nasiripoor.com/?p=23541
اشتراک گذاری:
علی نصیری‌پور
چند سالی است که از دید تازه‌ای به یادگیری نگاه می‌کنم و فهمیدم یادگیری چیزی جز آموختن، اجرا کردن و اصلاح نیست. همچنین سال‌ها شاگردی کردن، یادگیری را برایم معنا کرد. در اینجا آنچه را که یاد می‌گیرم را با شما به اشتراک می‌گذارم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد عواملی که موجب می‌شوند کاری را شروع نکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.