سهم ما در نرسیدن به اهداف

وقتی حرفی از هدف و هدف‌گذاری زده میشه، معمولا دو سهم کلی در ذهن ما به وجود میاد.

سهم درونی که ما هستیم و بیرونی که به سایر عوامل ربط پیدا میکنه.

در ادامه  از سهم بیرونی قدری فاصله می‌گیرم و در مورد سهم خودمان در نرسیدن به اهداف صحبت کنم.

سهم ما در نرسیدن به اهداف

زمینه شکل‌گیری این مطلب از جایی بود که علاوه بر خودم، دوستانی رو می‌دیدم که پس از گذشت مدتی از هدفی که داشتند فاصله می‌گرفتند.

وقتی بیشتر دقت کردم و با بعضی از این دوستان صحبت مختصری رو داشتم؛ چند عامل مشترک توجه من رو جلب کرد. در ادامه به بعضی از این عوامل خواهم پرداخت.

 

 

انتخاب احساسی

وقتی احساسی انتخاب می‌کنیم و همه جنبه‌های یک هدف رو نمی‌بینیم؛ علاوه بر نداشتن حس خوب، نتیجه مطلوب رو هم به دست نخواهیم آورد.

این نوع انتخاب وقتی پیش میاد که ما یا در جایی انگیزه بالایی داشتیم و یا اون لحظه زیاد منطقی به انتخابی که داشتیم نگاه نکردیم.

در بیشتر موارد افرادی که چنین انتخابی دارند کمتر متعهد به پایان رساندن هدفی که مد نظرشان است بوده‌اند.

نق زدن

مواقعی پیش میاد که مشغول انجام کاری هستیم و وسطش که خسته میشیم شروع می‌کنیم به نق زدن.

از اینکه اینکار چقدر سخته و خسته شدم، در نق زدن‌های ما هست تا وضعیت دلار و سیستم آموزشی ضعیف که باعث شده امروز ما اونی نباشیم که پای کار هست و باید بهتر از اینا می‌بودیم.

توجه نکردن به خواسته‌های خودمان

همه ما از اینکه یک هدفی داشته باشیم راضی هستیم. این رضایت بستگی زیادی به این داره که در نهایت چقدر پاسخگو به خواسته‌های ما باشد.

مثل زمانی میمونه که سوار تاکسی هستیم. ما از تاکسی انتظار این رو داریم که در قبال پولی که بابت کرایه پرداخت می‌کنیم؛ علاوه بر رسیدن به مقصد، خدمات جانبی خوبی رو بگیریم. خدماتی مثل سیستم سرمایش یا گرمایش (بسته به فصل)، برخورد مناسب، داشتن ادب و احترام و خیلی دیگه از خدماتی که موجب بهتر شدن سفر ما خواهد شد.

وقتی مشخص نکردیم که هدف ما چه خواسته‌ای رو رفع می‌کند خیلی از هدفی که داریم راضی نیستیم.

حوصله نداشتن

برای اغلب ما پیش اومده که سال جدید رو با یک لیست بزرگ از اهداف شروع کنیم.از تاکید شدید به تناسب اندام تا یادگیری فوری زبان در طی سال پیش رو.

این لیست به موارد بالا ختم نمیشود و کلی موارد ریز و درشت در اون جای خواهد گرفت. این در حالی است که ما تا هفته قبل اصلا چنین چیز هایی رو نداشتیم و حالا باید در زندگی خودمون لحاظشون کنیم.

اتفاقی که میوفته این هست که بعد از چند وقت دیگه حوصله انجام هیچ‌کدوم از این کارها رو نداریم و عملا حالمون از هر چی هدف و هدفگذاری هست بهم می‌خوره.

راهکار این موضوع اینه که در حد توان و به اندازه خودمون هدفی رو داشته باشیم.

در قالب دو مورد بعدی به این خواهم پرداخت که اندازه خودمون هدف نداشتن چه عواقبی برای ما داره.

دست کم گرفتن خود

مواقعی وجود دارد که ما خودمون رو کمتر از این می‌بینیم که به هدفی که داریم برسیم.

این موضوع رو می‌تونید با خودتون مرور کنید و لحظاتی رو به خاطر بیارید که کاری براتون واقعا سخت بوده؛ اما بعد از انجام شاهد این بودید که راحت‌تر از اون چیزی بود که فکرش رو می‌کردید پیش رفته.

نکته مهمی که وجود دارد این است که نباید در این دام گرفتار شوید که از الان می‌تونم به هر هدفی برسم؛ پس هر هدفی رو انتخاب کنم.

داشتن توقع زیاد از خود

طرف دیگری هم وجود دارد که بد نیست در اهداف خودمون لحاظش کنیم.

گاهی اوقات پیش میاد که ما هدفی رو داریم. این هدف اینقدر بزرگ هست که برای این فردی که الان هستیم خیلی بزرگ‌نمایی میکنه.

مثلا طی یک سال به یک فروشنده حرفه‌ای تبدیل شم که دیگه به همه می‌تونه بفروشه. اینکه فردی در یکسال فروشنده قابلی بشه یک بخش هست و اینکه توقع فروش به همه رو هم داشته باشه بحثی دیگر.

بهتره اهدافمون رو از حالت کلی در بیاریم و اصلاح کنیم. اینجوری کمتر دچار این خطا خواهیم شد.

بهانه آوردن

خیل اوقات همه موارد بالا رو رعایت کردیم ولی وقت انجام کار اونو انجام نمیدیم.

شروع می‌کنیم به بهونه آوردن که اره فردا کلاس دارم و خسته میشم یا الان وقت این کار رو ندارم یا حتی حالا بزار اینستاگرامم رو چک کنم ببینم از تولد دیشب فلان دوستم خبری نشد و از اینجور بهونه‌ها.

همینجوری که می‌بینید، همه ما اساتید بهونه اوردنیم. اگه شما هم قدری بیشتر فکر کنید قطعا بهونه‌های بیشتر و قشنگ‌تری رو هم خواهید داشت.

این رو فراموش نکنید. تا زمانی به بهانه‌های خودتون بها بدید، باز هم بهانه‌های جدیدتری خواهید داشت که سخت‌تر از شما دل می‌کنند.

 

 

تمام مواردی که گفته شد تنها بخشی بود که من دیدم. قطعا شما و افراد زیادی حرف‌هایی برای اضافه کردن به این بحث خواهید داشت.

حتما به موارد بالا فکر کنید و اگر جایی نیاز به کار بیشتر بودم این وقت رو برای خودتون بگذارید چراکه کیفیت شما با این کار تفاوت زیادی خواهد کرد.

نکته پایانی اینکه به دنبال یک فرمول خاص برای از بین بردن این موارد نباشید. اینها با شما خواهند بود؛ اما از مقطی که چندبار چنین تجربه‌هایی رو پشت سر گذاشته باشید؛ کم‌کم خودتون دستتون میاد که دقیقا باید چکار کنید. درکنار این حتما آموزش تخصصی رو برای هر هدفی که دارید جدی بگیرید.

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nasiripoor.com/?p=23415
اشتراک گذاری:
علی نصیری‌پور
چند سالی است که از دید تازه‌ای به یادگیری نگاه می‌کنم و فهمیدم یادگیری چیزی جز آموختن، اجرا کردن و اصلاح نیست. همچنین سال‌ها شاگردی کردن، یادگیری را برایم معنا کرد. در اینجا آنچه را که یاد می‌گیرم را با شما به اشتراک می‌گذارم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد سهم ما در نرسیدن به اهداف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.