ترس‌های ما

در ادامه این متن، با سه دیدگاه در مواجه شدن ترس بیشتر آشنا خواهید شد

 

ترس به خودی خود چیز بدی نیست. اینکه ما چطور از آن استفاده میکنیم معنا و مفهوم آن را تغییر می‌دهد.

ما در جهان درون خود مجموعه ای از صفات را داریم که با وجود همه آنها ما انسان کاملی خواهیم بود. ترس ما نیز یکی از آنهاست.

همانطور که خشم و شادی و خیلی چیزهای دیگر را داریم، ترس نیز لازمه وجود ماست. به گونه ای که اگر هر کدام از بخش های درون مان را نادیده بگیریم و یا سرکوب شان کنیم در نهایت این ما هستیم که انرژی زیادی را از دست داده‌ایم و حالتی بی‌تعادل را در درون خود حس می‌کنیم.

 

واقعیت این است که همه ما می‌ترسیم. دلیل عمده ترس ما بخاطر وجود مغز مارمولکی ماست.

این در ذات انسان است که از شرایط جدید بترسد. ما و نیاکان اولیه همگی این ترس را داشتیم و همچنان با ما همراه است. ترس را همه دارند.

چه کسی حاظر است خود را به دام خطر بیاندازد (البته هوشمند) و ریسک کند تا شرایط جدید را ببیند، بررسی کند و در این راه رشد و پیشرفت کند؟ پس اگر همه میترسند چطور کارها پیش میروند؟

افراد با وجود ترس و ریسک های متفاوت می‌ترسند ولی در دل همین ترس اقدام میکنند و با تمام شرایط می جنگند. اما چطور؟ راستش را بگویم نمیدانم ولی میدانم که به مدل خودم یادش خواهم گرفت.

زمانی که همه می‌ترسند و می‌دانند که راه و مسیر همواری وجود ندارد؛ دچار تردید‌های فراوان شده و شروع به کم‌کاری و یا روی آوردن به بهانه‌های مختلف می‌کنند.

 

سه حالت کلی برای ترس وجود دارد

اول اینکه شروع نمی‌کنید

دوم اینکه شروع می‌کنید بعد در مسیر، از زبان اطرافیانی مثل دوستان خانواده و خیلی افراد دیگر می‌شنوید که این راه شما نیست؛ پس از مدتی آن کار را رها خواهید کرد.

مدل سومی نیز وجود دارد که در آن مجددا شما شروع میکنید و با همان دردسرها رو در رو میشوید. در اینجا شما با شروع کردن‌های متعدد و بازخورد‌هایی که از شروع‌هایتان می‌گیرید، مدل خود را کم کم پیدا کرده و شروع به ایجاد تغییر می‌کنید. مدل کلی شکلی شبیه به زیر دارد.

شروع، بازخورد، اصلاح بازخورد، مجددا شروع

 

حال که همه گفته شد اگر باز هم بترسیم چه؟ بهتر است تمرکز خود را از روی ترسیدن به نترسیدن تغییر دهیم و ببینیم حال چه میشود. شاید مدل بهتر بیان سوال قبل این باشد. اگر من نمترسیدم چکاری انجام میدادم؟ اگر ترسی در وجودم نبود آن موقع چه میشد؟ آیا بدون ترس، من این کار را انجام می‌دادم؟

در اینجا است که مشخص می‌شود ترسی که داری واقعی است یا در آن اغراق شده.

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nasiripoor.com/?p=23450
اشتراک گذاری:
علی نصیری‌پور
چند سالی است که از دید تازه‌ای به یادگیری نگاه می‌کنم و فهمیدم یادگیری چیزی جز آموختن، اجرا کردن و اصلاح نیست. همچنین سال‌ها شاگردی کردن، یادگیری را برایم معنا کرد. در اینجا آنچه را که یاد می‌گیرم را با شما به اشتراک می‌گذارم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ترس‌های ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.