به تعویق انداختن کارها

این موضوع برای من بارها پیش اومده که یک کاری رو به تعویق بندازم و میدونم اغلب ادم‌ها حداقل یکبار کاری رو بوده که به تعویق بندازن.

در اینجا با هم دیگه می خوایم باهم مرور کنیم که وقتی یک کاری رو به تعویق میندازیم چه پیامدهایی رو میتونه داشته باشه.

 

اول از همه میریم سراغ بحث جالب مهارت

وقتی کاری رو که باید الان انجام بدیم رو به زمان دیگری واگذار میکنیم؛ در واقع چند اتفاق برای ما خواهد افتاد. یکی از اونها تحلیل رفتن مهارت‌های ما در اغلب موارد هست.

مثلا یک خواننده رو در نظر بگیریم. یک خواننده حرفه‌ای نیاز واجبی به این داره که بیاد و هر روز تمرین کنه. حالا اگه این تمرین رو به روزهای آینده موکول کنه؛ کم‌کم از اون کیفیت خودش فاصله خواهد گرفت.

در اینجا لازم هست که علاوه بر زمانی که برای انجام مجدد اون تمرین اختصاص میده؛ زمانی رو برای رسوندن خودش به اون سطحی که بوده بگذاره.

نکته دوم توجه ماست

در زمانی که خیلی ساده کاری رو به اینده موکول میکنیم؛ این دغدغه با ما همراه خواهد بود که تا زمانی که اون کار رو انجام میدیم این موضوع در ذهن ما باشه و ما نتونیم سایر کارها رو اونجوری که هست پیش ببریم.

باز به مثال خواننده‌ای برمیگردیم که تمرین صدای امروزش رو به فردا موکول کرده.

از دست دادن انرژی

همه ما میدونیم که انجام دادن تمرین از ما انرژی خواهد گرفت. مخصوصا اگر قرار باشه در کاری اصولی تمرین کنیم و به مهارتهای پایه اون کار دست پیدا کنیم.

مثلا کاری مثل آواز. این کار نیاز مند ماها و حتی سالها تمرین سخت و مداوم هست تا خواننده در ادامه مسیرش به چگونگی یک کار فکر کنه نه به اینکه الان باید چکار کنم. در اینجا اگر ما هم دست به دست بدیم و با به تعویق انداختن کاری اون رو سخت کنیم؛ در نهایت امر این ما هستیم که مجبوریم انرژی بیشتری رو صرف اینکار بکنیم.

خرج کردن عزت‌نفس

زمانی که کاری رو به تعویق میندازیم یکی از مهم‌ترین آسیب‌هایی که از این بابت به ما وارد خواهد شد آسیب به عزت‌نفس ما خواهد بود.

عزت نفس اون چیزی هست که موجب میشه ما خودمون و دیگران رو دوست داشته باشیم. کاهش عزت‌نفس برابر است با کاهش سطح اعتماد به نفس ما و در مجموع این اتفاق موجوب خواهد شد که زیاد روی خودمون حسابی باز نکنیم.

حس ناخوشنودی از خود

این موضوع رو میتونم بیشتر از هر عنوان دیگه‌ای به عزت نفس نزدیک بدونم.

زمانی ما کاری رو که باید انجام بدیم رو انجام نمی‌دیم؛ قاعدتا حس خوبی نخواهیم داشت. این حس از اونجایی شکل میگیره که ما در مقابل خودمون اون فردی که هستیم رو نمی‌تونیم باشیم.

از دست دادن نظم

در طی تکرار تمرین‌های هر روزه و البته منظم، اون کار برای ما به طبع کار راحت‌تری خواهد شد.

تقریبا از چند ماه پیش هر شب گزارش روزم رو در قالب یک فایل به مدیرم میدم. امیدوارم در نوشته‌های بعدی در قالب یک فایل جداگانه به این موضوع بپردازم. یکسری اتفاقات باعث این میشد که من نتونم بنویسم و این برای من در مجموع برابر بود با داشتن حس بد نسبت به خود. هر باری که این روند قطع میشد (حتی برای یک روز) باعث به هم خوردن نظم در نوشتن میشد. اصلی‌ترین پیامدی که این موضوع داره این هست که از خودت و اون شرایطی که برای خودت ایجاد کردی فاصله بگیری.

از بین رفتن ایده‌ها

وقتی که کاری به تعویق میوفته خیلی مهمه که بیاییم و مراقب ایده‌هامون باشیم.

درواقع یکی از عواملی که باعث شد این نوشته شکل بگیره و نوشته شه؛ از بین رفتن یک ایده بود. معمولا ایده‌هایی که دارم رو در قسمت یاداشت‌های گوشی همراهم ثبت میکنم. امروز که به سراغ ایده‌ای برای نوشتن رفتم، موضوعی رو که قرار بود بنویسم رو فراموش کردم. علت اینکار هم فاصله زیادی که بین ایده و بین نوشتن افتاد.

 

 

ما در مورد عواقب به تعویق انداخت کارها تا حدی صحبت کردیم و در ادامه میخواییم به این بپردازیم که اگر برای ما این موضوع پیش اومد چکار کنیم.

به هر حال نمیشه با قاطعیت گفت که من دیگه کارم به هیچ‌وجه به تعویق نخواهد افتاد و دیگه حواسم به همه چی هست.

 

  • ساعت انجام کار برای خودتون داشته باشید

خیلی پیش میاد که ما کارهای زیادی داشته باشیم اما ندونیم باید چجوری این کارها رو پیش ببریم.

به عنوان مثال همه ما دوست داریم که هر روز مطالعه داشته باشیم. این مطالعه میتونه هر چیزی باشه که در اینجا ما به کتاب بسنده می‌کنیم. برای اینکه به بازدهی مناسبی برسیم نیاز هست که در طول هر روز ساعت مشخص و در عین حال فضای مشخص رو برای این کار داشته باشیم. اینکار باعث میشه مسیر عصبی مطالعه در شما شکل بگیره و شما به نظم و همچنین سطح استفاده کمتری از انرژی دست پیدا کنید.

  • خیلی به موقعیت از دست رفته فکر نکنید

این به این معنا نیست که بیایین و کاراتون رو مشخص کنید اما انجام ندید. دلیلتون هم این باشه که خب من که میدونم کارم چیه اما حالا که انجامش ندادم بهش فکر نمی‌کنم.

این صحبت از این جهت هست که با تمام تلاشی که کردید و موفق نشدید کار رو در زمان خودش به اتمام برسونید؛ دست از قضاوت خودتون بردارید و به جای اون به این فکر کنید، با هیمن شرایطی که پیش روی من هست و فرصتی که از دست رفته میشه چکاری رو انجام داد. این کار موجب میشه علاوه بر اینکه در زمانی که دارید همون کار رو در زمان دیگری انجام میدید حس خوبی داشته باشد؛ همچنین موجب میشه اعتماد‌به‌نفس شما و مهمتر از اون عزت‌نفس شما دچار آسیب نشه.

  • به تعویق ننداختن مجدد کار

خیلی وقتا برامون پیش میاد که کاری رو که به تعویق میندازیم باز هم به تعویق بیوفته.

این موضع باعث میشه که هزینه‌های بیشتری رو از حالت قبل بدیم و در عین حال انجام دادن اونکار رو به کمترین جالت ممکن میرسونه و حتی ممکنه ما اون کار رو رها کنیم. در این حالت بهترین کار این هست که در سریعترین زمان ممکن خودتون رو آماده رسوندن مجدد به سطحی که بودیم کنیم. اگر رغبت انجام کاری رو ندارید و بارها اون رو به تعویق میندازید، یکی از کارهایی که به شدت به شما کمک میکنه این هست که ببینید قراره در آینده کجا باشید و اینکار برای رسیدن به اون آینده چقدر به شما کمک میکنه.

 

 

به تعویق اداختن هر کاری میتونه عواقب به شدت زیادی رو برای هرکدوم از ما داشته باشه و ما در انجا سعی کردیم به چندتا از مهمترین اونا اشاره کنیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nasiripoor.com/?p=23421
اشتراک گذاری:
علی نصیری‌پور
چند سالی است که از دید تازه‌ای به یادگیری نگاه می‌کنم و فهمیدم یادگیری چیزی جز آموختن، اجرا کردن و اصلاح نیست. همچنین سال‌ها شاگردی کردن، یادگیری را برایم معنا کرد. در اینجا آنچه را که یاد می‌گیرم را با شما به اشتراک می‌گذارم.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد به تعویق انداختن کارها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.